واکنش جالب رییس‌کل بانک مرکزی به نوسانات بازار ارز و سکه/ فرزین: همه‌چیز تحت کنترل است

اقتصاد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدرضا فرزین در جمع خبرنگاران اعلام کرد: خبرهای خوبی در زمینه آزادسازی منابع بلوکه‌شده کشورمان در آینده در راه است که در زمان مقتضی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی در ادامه درباره لزوم رفع تعهد ارزی شرکت‌ها و بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور تصریح کرد: کمیته‌ای به‌عنوان کمیته بررسی تخلفات ارزی در بانک مرکزی تشکیل دادیم و در این کمیته تمام شرکت‌هایی که سه تخلف دارند، مورد بررسی قرار می‌گیرند. تخلف اول این است که تعهد ارزی خود را ایفا نکرده باشند؛ در واقع ارز حاصل از صادرات خود را در موعد قانونی برگشت نداده باشند.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: تخلف دوم این است که در سامانه نیما تخلفاتی بشود و محاسبه خارج از نرخی که بانک مرکزی تعیین کرده، صورت بگیرد. تخلف سوم نیز اینکه خارج از مقررات بانک مرکزی و قانونی در بازار رسمی، معاملاتی صورت بگیرد؛ تخلفات در این کمیته بررسی شده و با آنها برخورد قانونی خواهد شد.

فرزین پیرامون میزان این بدهی‌ها عنوان کرد: اسامی شرکت‌های هنوز در حال بررسی است و اگر تخلفات محرز شد، اعلام می‌کنیم. قانون به بانک مرکزی اختیار داده و مطابق آن از شرکت‌ها توضیح می‌خواهیم و باید ارز خود را در مهلت قانونی بازگردانند. اگر شرکتی خارج از مقررات قانونی در بازار غیررسمی حضور پیدا کند، با آن برخورد می‌شود.

وی هم‌چنین در پاسخ به سوالی درخصوص فرآیند پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری گفت: سامانه‌ای در این زمینه طراحی شده ولی متقاضی این وام‌ها بیشتر از عددی است که تعیین شده و باید این میزان تا پایان سال پرداخت شود. سال گذشته تلاش شد تمام میزانی که قانون تعیین کرده در حوزه وام ازدواج پرداخت شود. مطمئن باشید به‌اندازه‌ای که قانون تعیین کرده امسال هم تسهیلات را خواهیم پرداخت؛ بر این مسئله نظارت داریم تا کمتر از مقرریِ قانون نشود.

رئیس کل بانک مرکزی درخصوص برخی نوسانات در بازار ارز و سکه، خاطر نشان کرد: همه‌چیز تحت کنترل است؛ درباره نوسانات نرخ ارز ماه‌هاست که بازار آرام شده؛ در گذشته نوساناتی رخ داد که بانک مرکزی ورود کرد و اکنون بازار آرام است.

۲۲۳۲۲۶

نوشتهٔ پیشین
زمان برگزاری رویداد ویژه اپل اعلام شد؛ منتظر چه محصولاتی باشیم؟
نوشتهٔ بعدی
احکام حقوقی بازنشستگان کارگری بارگذاری شده/ گرفتن احکام ممکن است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار