هشدار وزیر بهداشت | هرگونه سرماخوردگی را مشکوک به کرونا بدانید

اخبار, جامعه

دکتر بهرام عین‌اللهی درباره وضعیت کرونا در کشور، گفت: بارها در صحبت‌هایم اعلام کردم که بیماری کرونا یک بیماری است که حالا حالاها در دنیا هست و به این زودی از بین نمی‌رود. ممکن است در مقاطعی شدت و ضعف پیدا کند، اما این ویروس مانند ویروس آنفلوآنزا، ویروسی است که تا مدت‌ها در دنیا خواهد ماند. فقط همه دانشمندان به دنبال این هستند که ویروس از حالت همه‌گیری یا پاندمی به حالت تک‌گیری یا آندمیک بدل شود. با این حال علت اینکه این اتفاق در دنیا نمی‌افتد، این است که یک نابرابری در واکسیناسیون و در مقابله با ویروس وجود دارد. طبق نرم سازمان جهانی بهداشت باید بالای ۶۰ درصد در جوامع واکسیناسیون علیه کرونا انجام شود. این در حالی است که آمار کشورهای آفریقایی شش تا هفت درصد واکسیناسیون است.

وی افزود:  اگر سابقه اُمیکرون را نگاه کنیم، این ویروس از کشورهای آفریقایی و آفریقای جنوبی شروع شد و در همه جا منتشر شد. در کشورها ارتباطات و مسافرت‌ها وجود دارد و همین موضوع باعث می‌شود که ویروس به سرعت در جهان منتشر شده و از کشوری به کشور دیگر رود.

عین‌اللهی ادامه داد: در کشور ما وضعیت جدید اُمیکرون که سوش BA۵ است، وارد کشورمان شده و از خصوصیات آن این است که انتشارش بسیار سریع است. حدود ۱۸ برابر سرعت انتشار بیشتر دارد و می‌تواند افراد را گرفتار کند. افرادی که گرفتار می‌شوند، بسته به سن، توان ایمنی و بیماری‌های زمینه‌ای‌شان می‌توانند در برابر بیماری عکس‌العمل نشان دهند. به ویژه افراد سالمند و کسانیکه ضعف ایمنی یا دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی و … دارند، مهم است و کرونا در آنها طبیعتا مهمتر است.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که امروز نه‌ تنها در کشور ما، بلکه در جامعه جهانی دیده می‌شود، ساده‌انگاری است، گفت: وقتی در کشورهای دیگر اعم از عراق، سوریه، کشورهای اروپایی، آمریکا و … می‌روید، ساده‌انگاری در برابر بیماری وجود دارد و احساسم این است که مردم مقداری خسته شدند از ماسک زدن زیاد و … همین موضوع یکی از دلایلی است که باعث انتشار بیماری می‌شود. از طرف دیگر ما باید این را به عنوان یک فرهنگ و مطلب مهم در نظر بگیریم که اگر کسی به کرونا مبتلا می‌شود، باید بداند که این بیماری فقط برای خودش نیست، بلکه می‌تواند دیگران را هم مبتلا کند.

وزیر بهداشت افزود: در اینجا یک خودقرنطینگی لازم است و هر فردی از نظر اخلاقی باید بداند که ممکن است خودش دچار مشکل نشود، اما اگر وارد جامعه و مترو و اتوبوس و … شود، می‌تواند تعداد زیادی از افراد را مبتلا کند. امروز هر نوع سرماخوردگی را باید مشکوک به اُمیکرون بدانیم. حال ممکن است که امکان تست دادن برای همه وجود نداشته باشد، اما از آنجایی که در شرایط همه‌گیری هستیم، باید بدانیم که اگر جشن یا مهمانی‌های خانوادگی داریم، اگر کسی احساس سرماخوردگی دارد، این را وظیفه خود بداند که شرکت نکند. گاهی اوقات در بستری‌های بیمارستان می‌بینیم که تعداد زیادی از افراد یک خانواده باهم مبتلا شده‌اند. در این شرایط باید پروتکل‌ها را رعایت کنند. در مهمانی‌ها افراد ماسک نمی‌زنند، غذا و میوه می‌خورند و راحت می‌توانند بیماری را منتشر کنند.

عین‌اللهی با بیان اینکه ما در موج هفتم کرونا به سر می‌بریم، گفت: البته هنوز به قله این موج نرسیده‌ایم. هر بیماری معمولا یک منحنی دارد که رو به بالاست، وقتی به قله برسد دوباره روند کاهشی می‌شود. ما هنوز به قله نرسیده‌ایم. احتیاط‌هایمان در شرایط موج هفتم باید بیشتر باشد. اگر در تیر ماه شرایمان خوب بود، اما اکنون وضعیت تغییر کرده و در این شرایط باید احتیاط کنیم. در اتوبوس و وسایل نقلیه عمومی و محیط‌های عمومی ماسک زده و رعایت بیشتری انجام دهیم.

وی با اشاره به ضرورت واکسیناسیون علیه کرونا، گفت: از طرفی افرادی هم که واکسن تزریق کردند باید بدانند که ایمنی واکسن مادام‌العمر نیست. ایمنی واکسن موقت است و آن میزان آنتی‌بادی تا مدتی می‌توانن بدن را از کرونا محافظت کند و بعد از آن اثرش از بین می‌رود. بر همین اساس هم امسال بر اساس تصویب ستاد ملی کرونا به همه هموطنان توصیه کردیم که یک واحد یادآور تزریق کنند و بتوانند ایمنی بدن‌شان را بالا برند. قطعا وقتی وضعیت از آبی به زرد، از زرد به نارنجی و از نارنجی به قرمز تبدیل می‌شود، ‌ هرچه به سمت قرمز نزدیک‌تر می‌شویم، باید شیوه‌نامه‌های مربوط به کرونا را بیشتر رعایت کنیم.

عین‌اللهی با بیان اینکه در عین حال ما بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها را هم خواهیم داشت، گفت: خیلی به این ایام نزدیک شدیم. بر این اساس خواهشم از والدین این است که تمام کودکان بالای ۱۲ سال را یکبار دیگر واکسن یادآور برایشان بزنند. به هر حال بچه‌ها وقتی به مدرسه می‌روند، ممکن است شیوه‌نامه‌ها را به طور کاملا رعایت نکنند و مبتلا شوند. واکسیناسیون به آنها کمک می‌کند. دانشجویان نیز حتما تزریق دز یادآور را انجام دهند. هر نوع اجتماعی که در هر جایی انجام شود، رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و واکسیناسیون را توصیه می‌کنیم.

وی درباره وضعیت ذخایر واکسن کرونا در کشور، گفت: تقریبا از آذر سال ۱۴۰۰ هیچ نوع واکسن خارجی خریداری نکردیم. البته مقداری واکسن اهدایی از برخی کشورها داشته‌ایم. شش مرکز تولید واکسن‌مان در کشور به میزان فراوان واکسن تولید می‌کنند و حتی این امکان را داریم که به کشورهای دیگر هم واکسن صادر کنیم.

ذخیره کافی واکسن کرونا در کشور

وزیر بهداشت ادامه داد: اکنون ذخیره کافی واکسن در کشور با انواع و اقسام پلتفرم‌ها وجود دارد و از نظر میزان واکسن وضعیت بسیار مناسبی در کشور داریم. برخی کشورها فقط متکی به واردات هستند، اما در کشور ما در برهه‌ای مجبور شدیم واردات انجام دهیم اما در شرایط فعلی از نظر تولید واکسن‌های باکیفیت بالا شرایط مناسبی داریم.

وزیر بهداشت ادامه داد: تقریبا از زمانیکه احساس کردیم موج هفتم دارد آغاز می‌شود، مراکز تجمیعی واکسیناسیون را افزایش دادیم. بسته به مراجعه افراد در صورت لزوم مجددا مراکز واکسیناسیون را افزایش می‌دهیم.

عین‌اللهی گفت: به طور کلی مراکزی که تولید واکسن می‌کنند، مراحل مختلفی را طی می‌کنند تا بتوانند تاییدیه اثربخشی و ایمنی واکسن‌شان را از وزارت بهداشت دریافت کنند. در ابتدایی که این واکسن‌ها قرار بود تایید شوند، یکسری افراد داوطلب تزریق واکسن شدند و تحت مطالعه و کنترل قرار گرفتند تا اثربخشی و ایمنی آن را بررسی کنند. بعد از مراحل مختلف، تاییدیه واکسن از سوی وزارت بهداشت ارائه می‌شد که نشان می‌داد واکسن مطمئن است. با این حال وزارت بهداشت باز هم رصد کرده و سلامت افراد بعد از واکسیناسیون را بررسی می‌کند.

وی گفت: افرادی که سرما خوردند یا احساس سرماخوردگی دارند، نباید در آن لحظه واکسن تزریق کنند. زیرا در آن زمان ویروس وارد بدن‌شان شده و سیستم ایمنی‌شان تحت فشار است. در مواقعی باید واکسن تزریق کنیم که سالم باشیم و هیچگونه علائم سرماخوردگی و… نداشته باشیم. یک کمیته علمی در وزارت بهداشت متشکل از بهترین اساتید کشور است که مرتبا علائم بیماری، عوارض و روش‌های درمانی را رصد کرده و توانستیم  هماهنگی خوبی را در وزارت بهداشت ایجاد کنیم که درمان‌ها ناهماهنگ نباشد و کاملا علمی و مستند بوده و به تایید کمیته علمی رسیده باشد.

عین‌اللهی ادامه داد: زمانیکه موج بیماری آغاز می‌شود، به مراکز درمانی آماده‌باش می‌دهیم. اکنون مراکز درمانی کمتر از ۱۰ درصد گرفتارند و ظرفیت بالایی را در مراکز درمانی داریم. اکنون ظرفیت خالی زیادی داریم، اما آماده‌ایم که اگر کسی بیمار شد در درمانش به طور موفق اقدام کنیم.

وزیر بهداشت درباره عدالت‌محوری در بهداشت و درمان و دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی در مناطق دوردست کشور، گفت: یکی از نکات مهمی که در وزارت بهداشت مورد نظر است، این است که بتوانیم عدالت را در کشور ایجاد کنیم. در برخی نقاط کشور میزان مراکز درمانی‌مان نسبت به جمعیت بسیار بالاست و در برخی نقاط پایین است. برنامه ما این است که بتوانیم در مناطقی که میزان تخت و مراکز درمانی‌مان کم است، بتوانیم این‌ها را ایجاد کنیم. در همین شهر تهران می‌توان دید که در شمال شهر تهران عمده مراکز درمانی ما تراکم پیدا کردند و در جنوب شهر تهران تعداد بیمارستان‌ها کمتر است. این نابرابری را می‌بینیم. گسترش مراکز درمانی و بیمارستانی در مناطق جنوبی از برنامه‌های ماست.

برنامه وزارت بهداشت برای بومی‌گزینی پزشکان

وی افزود: در کشور هم به همین صورت است. شاخص جمعیت در این زمینه مورد توجه است. باتوجه به جمعیتی که وجود دارد در سطح‌بندی که می‌بینیم، مراکز درمانی را در کل کشور ایجاد می‌کنیم. در دولت سیزدهم در همین چند ماه با اعتبار ۲۰۰۰ میلیارد تومان حدود ۱۰ هزار تخت را در حدود ۷۹ مرکز درمانی تجهیز کردیم که رکوردی بسیار خوب محسوب می‌شود. به هر حال دوستان به صورت جهادی عمل می‌کنند تا این افتخار را ایجاد کنند. در زمینه نیروی انسانی هم جزو برنامه‌هایمان است که بتوانیم به مناطقی که کمتر پزشک متخصص، عمومی یا دندانپزشک دارند، بیشتر پزشک اعزام کنیم. البته باید شرایطی هم در کشور ایجاد شود که این نیروهای متخصص بتوانند ماندگاری بیشتری  داشته باشند. بحث بومی‌گزینی هم از نکات مهم است. طبق مصوبه شورای انقلاب فرهنگی، امسال در رشته پزشکی ۲۰درصد افزایش ظرفیت داریم که به بومی‌های محل اختصاص دادیم. زیرا  ماندگاری افراد بومی در محل خدمت بیشتر خواهد بود و این اقدام می‌تواند در تامین مناطق محروم موثر باشد.

عین‌اللهی گفت: یکی از مسائل مهمی که در کشور ما در حوزه سلامت مطرح و مهم است، مساله پیشگیری و بهداشت است. خوشبختانه در اکثر روستاهای کشور خانه‌های بهداشت و شبکه‌های بهداشت وجود دارد که باوجود بهورزها در این مناطق و بسته‌هایی که برایشان مشخص شده، بهترین شبکه سلامت حتی در دنیاست و این یکی از نکات مهمی است که باید تقویتش کنیم. در فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری هم توجه بیشتر به شبکه‌های بهداشت و خانه‌های بهداشت مورد نظر بود که روی آن تاکید داریم.

وی درباره اقدامات وزارت بهداشت برای ماندگاری نیروی انسانی در مناطق محروم، گفت: در حال حاضر از نظر دریافتی‌های مناطق محروم مباحثی مطرح شده و اخیرا هم در شورای حقوق و دستمزد  تمهیداتی را اندیشیدیم که این افراد بتوانند  دریافتی‌های بیشتری داشته باشند.   به عنوان مثال اعلام کردیم که در مناطق محروم سقف درآمد را برداریم. پیشنهادی را هم به مجلس شورای اسلامی داشتیم که مالیات این افراد را کمتر منظور کنند که اینبار رای نیاورد، اما امیدواریم در قانون بودجه بعدی رای بیاورد. به هر حال برای اینکه بتوانیم ماندگاری را افزایش دهیم، باید این تمهیدات را داشته باشیم و پزشکان در مناطق محروم مالیات‌های کمتری دهند. موضوعاتی هم خارج از وزارت بهداشت است.   به عنوان مثال استانداران و فرمانداران می‌توانند شرایطی را ایجاد کنند که منجر به ماندگاری بیشتر متخصصین شود؛ از نظر اسکان، رسیدگی به فرزندان‌شان و … که این موارد در شورای سلامت استان‌ها می‌تواند مطرح و برایش تصمیم‌گیری شود.

عین‌اللهی با اشاره به موضوع طرح دارویار، گفت: طرح دارویار نتیجه زحمات تعداد زیادی از جوانان متخصص، دانشمند و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها است که بیش از چهار تا پنج ماه شبانه‌روز روی آن کار کردند و روی هر یک از داروها به صورت حرفه‌ای کار شده که به چه صورت باید باشد. قبل از اینکه طرح اجرا شود، تمام تمهیدات لازم مورد توجه قرار گرفته بود. بنابراین دارویاری طرحی است که اقدامات آن مورد توجه قرار گرفته و منافع و مضرات احتمالی آن از قبل دیده شده و بعد این بسته به صورت آماده تحویل داروخانه‌ها و مراکز درمانی شده است.

بیمه قوی؛ لازمه اجرای طرح دارویاری

وی افزود: باید توجه کرد که طرح دارویاری در صورتی می‌توانست موفق باشد که یک بیمه قوی و پشتیبان هم داشته باشد. خدا را شکر مجلس شورای اسلامی این اجازه را  داده بود که بتوانیم بخشی از مابه‌التفاوت ارز ترجیحی و آزاد را به بیمه‌ها ارائه دهیم تا قوی شوند. در همه جای دنیا بهترین خدمات سلامت و درمان توسط بیمه‌ها داده می‌شود و هر چه به بیمه‌ها ‌توجه کرده و آن‌ها را قوی کنیم، می‌تواند سلامت مردم را تضمین کند و حرکت ما باید فقط به سمت تقویت بیمه‌ها باشد. این چنین بود که با مصوبه مجلس حدود ۶۰۰۰ میلیارد تومان به بیمه سلامت اختصاص داده شد تا بتوانند سه دهک پایین جامعه را بیمه کنند. فکر می‌کنیم حدود یک میلیون  تا ۱.۵ میلیون نفر هم افرادی هستند که اسم‌شان جزو سه دهک پایین نیست و خودشان هم مراجعه نکرده و آزمون وسع هم نشدند.

بیمه رایگان ۱.۵ میلیون فاقد بیمه برای سه ماه

وزیر بهداشت در این باره ادامه داد: ما دیدیم لازمه اجرای این طرح پوشش بیمه‌ای همه مردم است. راهی که می‌توانیم از منافع این طرح استفاده کنیم، ‌ داشتن بیمه است. بنابراین در شورای عالی بیمه به این نتیجه رسیدیم که برای سه ماه  یک الی ۱.۵ میلیون نفری را که بیمه نیستند، تحت پوشش بیمه قرار دهیم. بر این اساس الان در کشور همه بیمه هستند. سه ماه هم  فرصت داده شده تا افرادی که آزمون وسع نداند و در سه دهک پایین نیستند، به دفاتر  پیشخوان دولت یا سامانه مربوط به بیمه سلامت مراجعه کنند و وضعیت خودشان را مشخص کنند.

وی گفت: بنابراین خواهشم از مردم این است که اگر می خواهند از مزایای طرح دارویاری استفاده کنند باید از بیمه‌شان استفاده کنند. یعنی راه ورود به این طرح داشتن بیمه و استفاده از بیمه است. خیلی‌ها بیمه هم دارند، اما از آن استفاده نمی‌کنند. البته با نسخه الکترونیک که زیرساخت دیگر این طرح بود و بالای ۹۰ درصد آن را اجرا کردیم، می‌توان کمک کرد. به ویژه افرادی که بیماری مزمن دارند وقتی نسخه الکترونیک بگیرند، بیماری مزمن آنها در نسخه الکترونیک ثبت می‌شود.   بار اولی که مراجعه می‌کند، می‌تواند با نسخه الکترونیک از مزایای طرح دارویاری استفاده کند و قطعا پرداختی‌اش افزایشی نسبت به قبل نداشته و در برخی داروها کاهش هم خواهیم داشت. همچنین تا دوبار بعد هم می‌تواند مراجعه کند و همان نسخه را بدون تجویز مجدد پزشک دریافت کند.

عین‌اللهی ادامه داد: یکی دیگر از شرایطی که می‌توانست باعث موفقیت طرح شود، این بود که داروهای OTC یا بدون نسخه را تحت پوشش بیمه قرار دهیم که حدود ۱۰۰ قلم از آن را وارد پوشش بیمه کردیم. ۳۶۶ قلم دیگر هم از داروهای پرمصرف اعم از فشار خون، دیابت و … نیز وارد پوشش بیمه شدند. در بیماران صعب العلاج هم مجلس ۵۰۰۰ میلیارد تومان بودجه دیده که داروخانه‌های طرف قرارداد بیمه به آنها خدمت می‌دهد.  

وی افزود: امیدواریم بدهی قبلی داروخانه‌های طرف قرارداد به سرعت پرداخت شود و بتوانیم سرعت پرداخت را بالا بریم. برای اجرای مناسب طرح تعهدات سازمان برنامه و بودجه از نکات کلیدی ماست تا پرداخت‌های مربوط به داروخانه‌ها را انجام دهیم.

وی گفت: اقدام خوب دیگری هم که اتفاق افتاد، این بود که در اکثر HIS های بیمارستان‌هایمان با سیستم تی‌تک در قالب طرح دارویاری وصل شد و ما کنترل خوبی را در سطح دارو و خدمات داریم. به طور کلی هدف ما این است که به سمتی حرکت کنیم که بیمه‌ها را قدرتمند کنیم که در آینده بسیاری از خدمات بیماران را بیمه‌ها پرداخت کنند و به سمتی پیش رویم که بیمار دغدغه‌ای جز بیماری نداشته باشد و دنبال تامین مخارج نباشد./ ایسنا

منبع: عرشه آنلاین

نوشتهٔ پیشین
قاسمپور: هیئت رئیسه باید در مورد ابقای اسکوچیچ پاسخگو باشد / مدیریتِ تیم ملی باید اصلاح شود
نوشتهٔ بعدی
مهاجم سابق استقلال در حوالی پرسپولیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید