شیوه شگفت‌انگیز شکار حشره ضارب در استرالیا/ عکس

فناوری

پریسا عباسی- انسان‌ها و نخستی‌ها تنها موجوداتی نیستند که برای شکار یا غذا خوردن از ابزار استفاده می‌کنند. محققان کشف کرده‌اند که گونه‌ای عجیب از حشرات از صمغ گیاهان به عنوان نوعی تله چسبی برای شکار طعمه خود استفاده می‌کنند.

بر اساس مطالعه‌ای که در مجله Biology Letters منتشر شده، این حشره قاتل که بومی استرالیا است، از صمغ چسبنده علف تیغ ساحلی(spinifex grass ) برای گرفتن طعمه خود استفاده می‌کند و خود را آغشته به این ماده چسبنده می کند.

محققان دانشگاه مک‌کواری استرالیا دریافتند که حشرات قاتل نر و ماده، صمغ را از روی تیغه‌های علف می‌تراشند و آن را به قسمت‌هایی از بدن خود می‌مالند.

محققان مقداری از طعمه حشرات را در داخل ظروف آزمایشگاهی انداختند و دیدند که حشرات سعی دارند تا طعمه‌ها را بگیرند و بخورند، هم زمانی که آغشته به صمغ بودند و هم بدون آن.

آنها دریافتند بعد از اینکه رزین از روی حشرات پاک شد، آنها در گرفتن طعمه خود چندان موفق نبودند. در واقع زمانی که صمغ روی بدنشان بود، شانس آنها برای گرفتن طعمه ۲۶ درصد بیشتر بود. همچنین مشخص شد مگس‌هایی که در این محیط آزمایشی با حشرات قاتل بودند، پس از پاک شدن صمغ این حشرات قاتل، ۶۴ درصد بیشتر احتمال فرار کردن داشتند.

نویسندگان این مقاله نوشتند: « صمغ اسپینیفکس برای این حشرات قاتل یک مزیت محسوب می‌شود. این مزیت خاصیت چسبندگی است. زیرا اگر طعمه به دام حشره قاتل بیافتد امکان فرار دارد، اما اگر حشره قاتل مجهز به صمغ باشند، احتمال فرار کردن طعمه بسیار کم است.»

همچنین آنها فهمیدند که صمغ، مانند کاغذ جذب کننده حشرات عمل نمی‌کند که توان حرکت را به طور کامل از طعمه بگیرند . بلکه آنقدر سرعت شکار را کاهش می‌دهد که حشره قاتل بتواند آن را شکار کند.

assassin-bug-eating-prey.jpg

آنها نوشتند: «به نظر نمی‌رسد که طعمه به طور کامل به سطح صمغ حشره قاتل چسبیده باشد. بلکه این چسبندگی کوتاه و موقت، باعث تاخیر در واکنش طعمه می‌شود و به اندازه کافی، زمان برای حشره قاتل فراهم می‌کند تا به طعمه خود حمله کند.»

در مجموع محققان به این نتیجه رسیدند که حشرات قاتل از صمغ به عنوان ابزاری برای شکار استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

بنابراین، Gorareduvius sp. حشره‌ای است که برای شکار از ابزار استفاده می‌کند، و از آنجایی که این رفتار در همه آنها، از جمله شفیره‌های تازه بیرون آمده وجود دارد، استفاده از این ابزار برای شکار را می توان امری غریزی در آنان در نظر گرفت. این مطالعه نشان می دهد که، در مقایسه با سایر حشرات، استفاده از ابزار به طور عجیبی در حشرات قاتل رایج است.

از آنجایی که استفاده از ابزار برای شکار، معمولا در باهوش‌ترین گونه‌های حیوانات رایج است، دیدن چنین موضوعی در دنیای حشرات بسیار مهم است. انسان‌ها، نخستی‌ها، دلفین‌ها، برخی از گونه‌های پرندگان مانند کلاغ‌ها و اختاپوس‌ها به طور منظم از ابزار استفاده می‌کنند. برخی از حشرات دیگر نظیر برخی زنبورها، مورچه‌ها و جیرجیرک‌ها نیز از ابزار استفاده می‌کنند.

آنها نوشتند: «این تحقیق استفاده از ابزار در حشرات قاتل را به مورد امیدوارکننده‌ای برای مطالعه شرایط زیست محیطی و رفتاری آنها تبدیل می‌کند.»

منبع:newsweek

5858

نوشتهٔ پیشین
استفاده شگفت‌انگیز حشره قاتل از ابزار برای شکار/ عکس
نوشتهٔ بعدی
واکنش تند یک اقتصاددان به ریزش بورس/ سعدوندی: آخرین خاکریز در برابر ابرتورم از دست رفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار