گازپروم برای توسعه هشت میدان نفتی و گازی سرمایه‌گذاری می‌کند/ این موضوع شعار نیست و به‌زودی عملی می‌شود

اخبار, اقتصاد

گازپروم برای توسعه هشت میدان نفتی و گازی سرمایه‌گذاری می‌کند/ این موضوع شعار نیست و به‌زودی عملی می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تاکید کرد: براساس تفاهم‌نامه امضاشده، گازپروم قرار است برای توسعه شش میدان نفتی و دو میدان گازی سرمایه‌گذاری کند و این موضوع در قالب شعار نیست، بلکه به‌زودی عملی می‌شود.‌

به گزارش ایلنا، علیرضا دانشی درباره تفاهم‌نامه راهبردی که میان شرکت ملی نفت ایران و گازپروم امضا شد، گفت: این تفاهم‌نامه، نقطه عطفی در روابط دو کشور دوست ایران و روسیه است و برای همکاری‌های راهبردی و تأثیرگذار و پایدار در حوزه انرژی حائز اهمیت است، این تفاهم‌نامه راهبردی می‌تواند به ایجاد تبادل فنی، علمی و فناوری کمکی شایان کند.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، همکاری ایران و روسیه در این حد و اندازه، بی‌سابقه است و بی‌شک می‌تواند به رشد اقتصادی دو کشور کمک کند زیرا حجمی عظیم از سرمایه‌گذاری و فعالیت در خلال این تفاهم‌نامه گنجانده شده، ضمن اینکه از انتقال تجارب مشترک هم بهره خواهیم برد.

وی ادامه داد: همچنین بحث زنجیره ارزش هم به‌صورت جدی بین دو طرف بررسی خواهد شد که این اقدام می‌تواند گامی بلند برای اعتلای صنعت نفت کشور باشد.

دانشی در پاسخ به این پرسش که حجم سرمایه‌گذاری مدنظر در تفاهم‌نامه همکاری میان شرکت ملی نفت ایران و گازپروم چه تأثیری در حرکت رو به جلو صنعت نفت خواهد داشت، اظهار داشت: مناسبات با کشورهای خارجی همواره تحت امر و نظارت دولت سیزدهم بوده است و ما هیچ‌گاه مخالف همکاری و ارتباط با خارجی‌ها نبوده‌ایم و خوشبختانه امضای چنین تفاهم‌نامه‌ای با کشور روسیه، می‌تواند نقطه عطفی برای پیشبرد اهداف و گسترش همکاری‌های دو طرف باشد.

وی افزود: روسیه در زمره کشورهایی قرار دارد که در صنعت نفت و گاز صاحب سبک است و خوشبختانه با آغاز به‌کار دولت سیزدهم مناسبات بین ایران و روسیه هم به‌درستی شکل گرفته است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در تشریح قراردادهای فعال ایران و روسیه تصریح کرد: قرارداد توسعه دو میدان نفتی آبان و پایدار غرب، همچنین قرارداد توسعه میدان‌های نفتی چشمه‌خوش، دالپری و پایدار شرق از جمله این قراردادها هستند؛ دو قرارداد هم به‌صورت ویژه در ناحیه جغرافیایی مناطق نفت‌خیز جنوب دارند که مربوط به میدان کوپال و شادگان است.

دانشی با اشاره به توانمندی روس‌ها در زمینه تولید از مخازن سنگین اظهار کرد: در واقع روس‌ها در این زمینه صاحب فناوری هستند که این موضوع به تبادلی ویژه به لحاظ فناوری کمک خواهد کرد و کارشناسان دو مجموعه در این زمینه همکاری سازنده‌ای خواهند داشت.

وی درباره تأثیرگذاری این تفاهم‌نامه بر اشتغال‌زایی خاطرنشان کرد: طبیعی است که هر فعالیت اقتصادی می‌تواند حجمی قابل‌ملاحظه‌ اشتغال‌زایی به همراه داشته باشد. سرمایه‌گذاری می‌تواند سبب توسعه میدان‌ها شود و این خود پایداری فعالیت‌های حوزه نفت و انرژی و به موازات آن انتقال فناوری، تکمیل زنجیره ارزش و ایجاد شغل پایدار را به همراه دارد.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، روس‌ها در فعالیت‌های اخیر خود مانند سرمایه‌گذاری عملی در نقاط غربی کشور، ثابت کرده‌اند عزمی جدی برای ورود به صنعت نفت کشور دارند. ما نیز آمادگی داریم در یک مسیر برد – برد، شفاف و روشن در جهت بالندگی و شکوفایی صنعت نفت کشور در ابعاد مختلف و رونق‌بخشی اقتصادی و دانش‌بنیان بودن گام‌های مؤثری برداریم.

انتهای پیام/

منبع: ایلنا

نوشتهٔ پیشین
فهرست تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط با شش بانک منتشر شد
نوشتهٔ بعدی
پیش‌بینی نوسانات قیمت ارز، سکه، طلا و مانند آنها مشروع نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید