چرا امارات متحده عربی با پیوستن به ائتلاف نظامی علیه ایران مخالفت کرد؟

جهان

چرا امارات متحده عربی با پیوستن به ائتلاف نظامی علیه ایران مخالفت کرد؟

بر اساس سیاست به صفر رساندن مشکلات که امارات متحده عربی در مدت اخیر دنبال می‌کند، ابوظبی مخالفت کامل خود را با پیوستن به هرگونه محور عربی-اسرائیلی علیه تهران اعلام کرده است. چه دلیلی باعث شده است تا امارات چنین تصمیمی بگیرید؟

به گزارش ایلنا به نقل از دیفنس‌عرب، امارات پیوستن به ائتلاف عربی-اسرائیلی علیه ایران را رد کرده است. انور قرقاش مشاور رئیس امارات اعلام کرد که کشورش بخشی از محور ضدایرانی نخواهد بود.

تحلیل‌گران بر این باورند که ائتلاف عربی-اسرائیلی امتداد واضحی از جنگ در سایه میان تهران و تل‌آویو است که هر یک از اعضای خود را مجبور می‌کند تا وارد آن شده و خسارت‌های ناشی از آن را متحمل شوند و امارات نمی‌خواهد وارد جنگی شود که طرف اساسی در آن به شمار نمی‌رود.

شکل‌گیری یک اتحاد موشکی شامل تل آویو ممکن است امارات متحده عربی و عربستان سعودی را به رویارویی مستقیم با ایران سوق دهد که ابوظبی در حال حاضر سعی دارد از آن اجتناب کند. این در حالی است که امارات اخیرا در تلاش است تا روابط دیپلماتیک خود را با ایران از سر بگیرد.

ناظران بر این باورند که ائتلاف علیه ایران می‌تواند به یک جنگ فرقه‌ای در خاورمیانه تبدیل شود که کشورهای بسیاری از جمله عراق، لبنان و یمن را درگیر خواهد کرد موضوعی که آن را تبدیل به جنگ بازی خواهد کرد که نتایج آن مشخص نیست.

ابوظبی و دبی در ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی مورد حمله قرار گرفتند. این حملات نقطه محوری در تغییر سیاست خارجی امارات محسوب می‌شود و ابوظبی از تکرار چنین حملاتی به شکل وسیع‌تر و از جانبه حریفی قوی‌تر  نگران است.

غیبت واشنگتن از این ائتلاف معضل دیگری را برای کشورهای حوزه خلیج (فارس) ایجاد کرده است که در راس آنها امارات قرار دارد که خواستار هیچ گونه مخاطره‌ای بدون رهبری آمریکا نیست. تحلیلگران هم بر این باورند که آمریکا هیچ تمایلی به مواجهه با ایران ندارد.

ابوظبی اکنون به دنبال تمرکز بر اقتصاد خود در دوران پس از کوید۱۹ و بازگشت روابط آن با کشورهای منطقه است و هرگونه تنش نظامی به ضرر امارات خواهد بود که به گفته خود یک مرکز مالی جهانی محسوب می‌شود.

بخشی از سیاست جدید ابوظبی در اصل بهره‌مندی از همه کشورها صرف نظر از روابط آنها با یکدیگر خلاصه می‌شود. از جمله اسرائیل و ایران.

بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی می‌گوید: «روابط امارات متحده عربی با اسرائیل لزوماً انگیزه‌ای برای تشدید تنش با ایران نیست و گفت‌وگو با تهران به معنای به خطر انداختن مزیت‌های استراتژیک آن نیست.”

انتهای پیام/

منبع: ایلنا

نوشتهٔ پیشین
سفر گرهارد شرودر به مسکو
نوشتهٔ بعدی
بیانیه واشنگتن درباره انزوای روسیه صرفا رؤیا‌پردازی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید