پایان مهلت رئیس مجلس به دولت برای اصلاح مصوبه‌ افزایش حقوق بازنشستگان | نقشه دولت چیست؟

اخبار, جامعه

امروز چهارم مرداد، مهلت یک هفته‌ای رئیس مجلس به دولت برای اصلاح مصوبه‌ی افزایش مستمری بازنشستگان به پایان می‌رسد؛ بازنشستگان در انتظار اصلاح مصوبه و اعمال افزایش مصوب شورایعالی کار برای تمام مستمری‌بگیران هستند اما به گفته‌ی علی اکبر عیوضی (عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان تهران)، اظهارات روز گذشته‌ی رئیس جمهور از احتمال صرف زمان بیشتر برای مشخص شدن نتیجه خبر می‌دهد.

او می‌گوید: روز گذشته ما در انتظار خبر خوش سخنگوی دولت بودیم؛ منتظر بودیم بیایند و در رسانه‌ها اعلام کنند افزایش حقوق بازنشستگان براساس مصوبات مزدی شورایعالی کار اصلاح شده است اما با اظهاراتی مواجه شدیم که ما را نگران کرد.

رئیس جمهور روز گذشته در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گفت: چنانکه پیش از این هم بارها اعلام شده، دولت به طور کامل در جریان مسائل اقتصادی جامعه و معیشت اقشار مختلف از جمله بازنشستگان قرار دارد و توجه به این مسئله حیاتی و تلاش برای بهبود آن، لحظه‌ای از اولویت‌های اینجانب خارج نشده است.

وی افزود: بررسی موضوع حقوق بازنشستگان در مسیرهای کارشناسی قرار دارد، بخش‌های مرتبط با این موضوع  مکلف هستند هرچه سریعتر تصمیمات مؤثر و منطبق با قانون و به نفع معیشت بازنشستگان، هرچه سریعتر ابلاغ و اجرا کند.

عیوضی در ارتباط با «مسیرهای کارشناسیِ» مورد نظر رئیس جمهور گفت: در اردیبهشت سازمان تامین اجتماعی افزایش مستمری بازنشستگان را براساس مصوبات شورایعالی کار و با استناد به ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی به دولت ارائه داد؛ دولت باید به روال هر سال این پیشنهاد کارشناسی شده را می‌پذیرفت؛ وقتی ماده ۹۶ می‌گوید افزایش مستمری براساس افزایش هزینه‌های زندگی و هیچ متر و معیاری برای «افزایش هزینه‌های زندگی» به جز محاسبات و مصوبات شوریعالی کار نداریم، وقتی در شورایعالی کار، سه وزیر دولتی و یک نماینده ارشد سازمان برنامه و بودجه حضور دارند و اعداد و ارقام با امضای این افراد مصوب می‌شود، دیگر نیازی به کارشناسی دوباره نیست. مگر دولت امضا نداده‌ که افزایش مزد سایر سطوح ۳۸ درصد به اضافه‌ی مبلغ ثابت باشد؟

به گفته‌ی وی، افزایش ۳۸ درصدی به اضافه‌ی مبلغ ثابت، حاصل ساعت‌ها کار کارشناسی در شورایعالی کار و چندین نشست طولانی این شوراست؛ این عدد کاملاً کارشناسی شده است و نمایندگان دولت پای آن را امضا کرده‌اند؛ پس چرا دوباره کارشناسی باید صورت بگیرد؟

این فعال صنفی بازنشستگان تاکید می‌کند: ما انتظار داریم قبل از پایان هفته مصوبه‌ی افزایش مشستمری بازنشستگان براساس همان پیشنهاد قبلی سازمان تامین اجتماعی اصلاح و برای اجرا به سازمان ابلاغ شود.

 

منبع: عرشه آنلاین

نوشتهٔ پیشین
شوک بزرگ به یوونتوس؛ پوگبا مصدوم شد
نوشتهٔ بعدی
سرمربی شاکی استقلال برنده جدال با برزیلی‌ها شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار