وزیر حامی فیلترینگ احمدی نژاد در راس فراکسیون جنجالی مجلس!

فناوری

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، تنها چند ماه پس از فراگیر شدن انقلاب هوش مصنوعی در صنایع دانش محور دنیا ، گروهی در مجلس شورای اسلامی فراکسیونی برای سامان دهی به ضوابط استفاده از هوش مصنوعی راه انداخته اند. شاید اما جالب باشد که بدانید دو چهره اصولگرای تندروی مخالف گسترش شبکه های اجتماعی لیدرهای این فراکسیون هستند. ریاست این فراکسیون را رضا تقی پور انوری بر عهده دارد. چهره شاخص طرح صیانت . وزیر ارتباطات دولت محمود احمدی نژاد با دیدگاه های نزدیک به طیف پایداری که از مخالفان سرسخت توسعه تکنولوژی های جدید است .

بیشتر بخوانید:

رازگشایی از دلیل جلسه جنجالی کنگره آمریکا درباره آدم فضایی ها: آمار ترسناک سال ۲۰۲۲!

عکس | فاجعه در انتقال ایرباس هما به آشیانه / ضرر به سرمایه حدودا ۲۰۰ میلیون دلاری در روزهای تحریم!

از محدودیت برای ماهواره ها تا فیلترینگ شبکه های اجتماعی و حتی پلتفرم های نمایش خانگی. این نماینده مجلس چند ماه پیش از اینکه خبر تشکیل فراکسیون هوش مصنوعی اینچنین خبرساز شود و با واکنش روبرو شود ، در شهرستان قم و در جمع گروهی از طلاب گفته بود:« سال ۱۳۸۸ آقای اوباما می گوید: اگر تکنولوژی تغییر می کند، رهبران، به خصوص ابرقدرت ها، باید جغرافیای سیاسی را مطابق با این پیشرفت ها تغییر دهند و از سال ۱۳۸۸ به بعد در کشورهای مقابل آمریکا، شکل درگیری ها عوض شده است، و از این سال به بعد درگیر مباحث جنگ نرم در فضای کشور هستیم.»

او که در این مراسم به عنوان رییس فراکسیون هوش مصنوعی سخن گفته بود ، تاکید داشت:« گفتمان انقلاب اسلامی در فضای مجازی را باید تدوین، ترویج و تبیین کنیم؛ نگاه دنیا به اینترنت و فضای سایبر روشن است ولی ما به عنوان انقلاب اسلامی از فضای مجازی چه می خواهیم.»

جنجال بر سر تشکیل یک فراکسیون علمی در مجلس / وزیر صیانت گرای احمدی نژاد و دیگر تندروهای مجلس از هوش مصنوعی چه می خواهند؟

اما ماجرای شکل گیری فراکسیون هوش مصنوعی پس از آن در رسانه ها خبرساز شد که فلاحی نماینده مردم همدان در مصاحبه با بهارستان درباره جزئیات اهداف این فراکسیون سخن گفت. اینکه آنها قرار است با قانون گذاری از این تهدید ، یک فرصت بسازند!

او در بخش هایی از این مصاحبه گفته است:« طی سال‌های گذشته ما شاهد رشد روز افزون فناوری‌های نوین با جایگاه محوری هوش مصنوعی هستیم. مستحضر هستید که توانمندی‌های هوش مصنوعی تمامی ابعاد زندگی بشر را در برمی‌گیرد و در نوع خود پدیده‌ای قابل توجه است. به طرزی در موج چهارم انقلاب صنعتی که طبق نظریات آینده‌پژوهان موجب تحولات عظیمی در تمامی ابعاد زندگی بشر می‌گردد هوش مصنوعی نقشی اساسی داشته و با اختلافی معنادار نسبت به سایر فناوری‌های نوین، چالش‌ها و ظرفیت‌های جدیدی را ایجاد می‌کند. تحلیل ما این است که مجلس شورای اسلامی در این برهه تاریخی نقشی اساسی و غیر قابل اجتناب در زمینه‌ی هوش مصنوعی دارد. هوش مصنوعی در تمامی ابعاد خود اعم از حیطه‌های فنی و صنعتی تا عرصه‌های علمی و راهبردی به صورت نمایی در حال گسترش است و ما بایستی در عین پذیرش این فناوری به عنوان یک ظرفیت، به صورت فعالانه به برنامه‌ریزی، قانون‌گذاری، نظارت و توسعه‌ی هدفمندِ مطابق ارزش‌های فرهنگی و بومی خودمان اقدام کنیم. فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده ها در راستای تحقق این اهداف فعالیت می کند.»

او بی اشاره به توانایی های مختلف هوش مصنوعی ، از برنامه های شان برای مدارس در توسعه هوش مصنوعی گفته و سیاست های این فراکسیون را اینگونه بیان کرده است:«فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده قصد دارد در قالب سه کمیته ی ۱- قانون‌گذاری هوش مصنوعی و حکمرانی داده ۲- کمیته رصد و نظارت هوش مصنوعی و حکمرانی داده ۳- کمیته تسهیل‌گری و حمایت از فعالین حقیقی و حقوقی عرصه هوش مصنوعی فعالیت نماید.

عمده فعالیت های ما در کمیته قانون گذاری در محورهای بررسی طرح‌ها و لوایح ارائه شده و ارائه نظر تخصصی، تلاش برای تصویب طرح‌ها و لوایح همسو با سیاست‌های کلان این حوزه و به روزرسانی قوانین موثر بر هوش مصنوعی و حکمرانی داده می باشد.»

در یک ساله گذشته هوش مصنوعی انقلابی در همه زمینه ها ایجاد کرده است و به عنوان یک فرصت بزرگ برای توسعه کشور ها در پیشرفت محسوب می شود . با این وجود تهدیداتی چون احتمال از بین بردن فرصت های شغلی یا حریم خصوصی و … را تهدید می کند.

در چنین شرایطی حضور دو چهره شاخص مخالف توسعه اینترنت و شبکه های اجتماعی در فراکسیونی که قرار است یک هوش مصنوعی را مدیریت کند ، این پرسش را به وجود می آورد که آیا آنها به دنبال تسهیل گری خواهند رفت یا هدف از چنین فراکسیونی ایجاد صیانتی جدید برای یک فرصت علمی بزرگ است؟

۴۱۴۱

نوشتهٔ پیشین
کنایه تند همتی به دولت رییسی/ آمارها را منتشر کنید تا نتایج دستورات متناقض قابل ارزیابی باشد
نوشتهٔ بعدی
عکس | رازگشایی از دلیل جلسه جنجالی کنگره آمریکا درباره آدم فضایی ها: آمار ترسناک سال ۲۰۲۲!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار