هشدار | «مون سون» خطرناک در راه ایران

اخبار, جامعه

«مون سون» خطرناک در راه ایران است .فریبرز ناطقی الهی استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران، بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران در ایران و موسس انجمن زبدگان شهر در کشور در مطلبی نوشت :در حال حاضر در فصل «مون سون»های تابستانی (ژوئن تا سبتامبر) اقیانوس هند شمالی هستیم. در این فصل بارندگی های حجیم و غیر قابل باور رخ می دهد.

این جریان در شرایط جوی و باد مناسب اثرات شدیدی نیز روی کشور ما می تواند داشته باشد. متاسفانه به دلایلی که هنوز برایم مشخص نیست (شاید کنترل اضطراب مردمی) این اطلاع رسانی از طریق هواشناسی و صدا و سیما در روزهای قبل از رخداد بصورت محدود اعلام می گردد. این امر علی رغم دارا بودن پارامترهای خوب در ظاهر، در عمل به فجایع انسانی وحشتناک منجر می شود همانند سیل های اخیر در کشور و تبعات باور نکردنی آن که شاهدی بر این ادعا می باشد.

از آنجاییکه که این اطلاع رسانی حیاتی به صورت رسمی هنوز از سوی مقامات کشوری اعلام نشده است، خواهشمندم به کلیه هموطنان در دسترس این مهم را انتقال بفرمایید و مطمئن باشید امنیت آنها را تامین خواهید کرد. در برخی موارد در کوها و دشت ها و کنار رودخانه ها که در این فصل سال برای دامداران و کشاورزان مهم است انتقال به مناطق امن چند روزی را لازم دارد، لذا چنین تصویری قابل انتظار می تواند باشد.

مون سون سیلاب تابستانی

مون سون سیلاب تابستانی

مون سون سیلاب تابستانی

آن چه از تصویر بالا نمایان است شدت بارندگی در سیستان و بلوچستان تا کرمان و فارس، استانهای جنوبی و میانی کشور بسمت غرب و همینطور استانهای شمالی خواهد بود. آمادگی سازمان مدیریت بحران کشور، هلال احمر و ستاد های درگیر و همچنین تشکیل ستاد های مردمی و آمادگی کلیه عوامل اورژانس در این مناطق توصیه جدی من می باشد.  زمان شروع تاثیرات این «مون سون» در کشور از دوشنبه ۳/۴/۱۴۰۱ الی جمعه حتی تا شنبه آینده نیز می تواند ادامه داشته باشد.

آن چه مسلم است با درک صحیح از بحران محتمل و اطلاع رسانی به موقع و آمادگی مناطق احتمالی بسیاری از تبعات فاجعه بار آنرا می توان به حداقل رسانید. در این کمپین اطلاع رسانی به مردم خوب مان یاری بفرمایید.

 

منبع: عرشه آنلاین

نوشتهٔ پیشین
دیگر نان لواش نخورید! | بلای وحشتناکی که نان لواش به سرتان می‌آورد
نوشتهٔ بعدی
بازار کاشان؛ لذت سیر در میان شاهکارهای بی‌نظیر معماری دوره قاجار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار