نبرد هایپرسونیک و پدافند/ اوکراین موشک مشهور روسیه را شکار کرد؟/ عکس

فناوری

نیروهای اوکراینی مدعی شده اند که کینژال موشک مشهور روسی که از معدود هایپرسونیک های عملیاتی جهان است، توسط پدافند این کشور رهگیری و ساقط شده است.

یکی از تصاویری که پس از حمله اخیر روسیه به کیف در فضای مجازی منتشر شده است، بقایای یک موشک، از جمله کلاهک آسیب دیده را نشان می دهد که به نظر می رسد با طراحی موشک Kh-47 Kinzhal مطابقت دارد.

در گزارش های پراکنده ای که در این باره منتشر شده این رهگیری را به پدافند آمریکایی پاتریوت نسبت داده اند که به تازگی به اوکراین فرستاده شده است. البته بسیاری هم به تصاویر به دیده شک می نگرند و باور ندارد که موشک سقوط کرده کینژال باشد. برخی هم سقوط کینژال را نتیجه نقص فنی می دانند نه عملکرد سیستم پدافندی.

نبرد هایپرسونیک و پدافند/ اوکراین موشک مشهور روسیه را شکار کرد؟/ عکس

کینژال موشک بالستیک هایپرسونیک

کینژال موشک بالستیک هایپرسونیک هوا پرتابی است که از جنگنده میگ 31 شلیک می شود. در نگاه نخست به کینژال به راحتی می توان شباهت این سلاح خطرناک به موشک مشهور اسکندر را مشاهده کرد چرا که این موشک بر اساس موشک زمین به زمین 9K720 Iskander-M طراحی و ساخته شده است.

کینژال یکی از شش سلاح استراتژیکی است که پوتین سال 2018 به عنوان سلاح های نسل جدید رونمایی کرد. رادارگریزی و مانورپذیری بالا از جمله ویژگی های ذکر شده برای موشک کینژال است که با توجه به هایپرسونیک بودن آن دور از انتظار نیست.

برد موشک کینژال 2 هزار کیلومتر است و می تواند به سرعت سرسام آور 10 ماخ برسد. با توجه به این ویژگی ها رهگیری این موشک هایپرسونیک برای سیستم های پدافندی کاری بسیار دشوار و عملا غیرممکن می نماید.

سر جنگی موشک کینژال 500 کیلوگرم است و علاوه بر این می تواند به کلاهک هسته ای مسلح شود.

5858

نوشتهٔ پیشین
دوسوم منابع موردنیاز پرداخت مستمری و مقرری بازنشستگان محصول فعالیت شرکت‌های تابعه صندوق است/ سرمایه‌گذاری‌های صندوق بازنشستگی صنعت نفت بهبود خواهند یافت
نوشتهٔ بعدی
طلا و سکه ریزش کرد/ طلا سد مقاومتی را از دست داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار