سنگی که تخت پادشاهی را رها نمی‌کند! /عکس

فناوری

امیرحسین فوقانی – هنگامی که چارلز سوم، پادشاه بریتانیا در ۶ مه در لندن تاج گذاری می‌کند، روی یک صندلی باستانی می‌نشیند که تخته سنگی ۱۵۱ کیلوگرمی روی آن را پوشانده‌است؛ سنگ اسکون که از اواخر قرن چهاردهم برای تاج گذاری بریتانیا استفاده می‌شود، منشا و سن ناشناخته‌ای دارد.

افسانه این تخته سنگ مستطیل شکل را به فلسطین ۳۰۰۰ سال پیش نسبت می‌دهند، اما دانشمندان بر این باورند که احتمالاً مربوط به اسکاتلند باشد. این سنگ یکی از ارزشمندترین گنجینه‌های این سرزمین است که از آن برای تاج گذاری پادشاهان اسکاتلند استفاده می‌شد و سپس در سال ۱۲۹۶ توسط انگلستان به سرقت رفت، تا سال ۱۹۹۶، زمانی که سرانجام به اسکاتلند بازگردانده شد، این سنگ در کلیسای وست مینستر قرار داشت، جایی که اکنون برای تاجگذاری بزرگ چارلز دوباره ظاهر خواهد شد. این تخته سنگ بعد از مراسم تاج گذاری به خانه فعلی خود، قلعه ادینبورگ اسکاتلند باز می‌گردد.

سنگی که تخت پادشاهی را رها نمی‌کند! /عکس

بیشتر بخوانید:

گذشته سنگ افسانه‌ای

یک افسانه ماندگار به این سنگ تاریخ طولانی‌تری را می‌بخشد. به گفته این افسانه، بیش از سه هزار سال پیش، یعنی قبل‌تر از اینکه از فلسطین به مصر، ایتالیا، اسپانیا و ایرلند منتقل شود، جایی که سپس توسط اسکاتلندی های سلتیک تصرف شود.

پس از اینکه پادشاه ادوارد اول اسکاتلند را در سال ۱۲۹۶ فتح کرد، سنگ را به کلیسای وست مینستر منتقل کرد. تریسی بورمن، مورخ سلطنتی بریتانیا، می‌گوید: «بعدها بر روی صندلی پادشاه ادوارد نصب شد، که از اواخر قرن چهاردهم، همه حاکمان انگلیسی و بریتانیا بر آن تاجگذاری کردند.»

سنگی که تخت پادشاهی را رها نمی‌کند! /عکس

پس از مذاکراتی بین دولت‌های اسکاتلند و انگلیس، به موقع برای تاجگذاری ملکه الیزابت دوم به لندن بازگردانده شد. در سال ۱۹۹۶، نخست وزیر، جان میجر، اعلام کرد که این سنگ زمانی که در مراسم تاج گذاری استفاده نشود، در اسکاتلند نگهداری خواهد شد.

سنگی که تخت پادشاهی را رها نمی‌کند! /عکس

داوویت برون، استاد تاریخ اسکاتلند در دانشگاه گلاسکو، می‌گوید: پس از بازگشت به اسکاتلند، تحقیقات علمی نشان داد که این سنگ محلی است و همچنین گفته می‌شود که می‌تواند همان سنگی باشد که در نزدیکی خود اسکان یافت می شود.

کاربرد سنگ چه بوده‌است؟

در مورد اولین کاربردهای این سگ مرموز همچنان چیز زیادی در دسترس نیست. کتی ریچموند، رئیس مجموعه‌ها و حفاظت کاربردی می‌گوید:« محققان هنوز مشخص نکرده‌اند که این سنگ اولین بار چه زمانی با تاج‌گذاری مرتبط بوده‌است.» او می‌گوید: اما افسانه‌های پیرامون منشأ آن به شدت آن را با سلطنت و ظهور اسکاتلند به‌عنوان یک ملت پیوند می‌دهند.

سنگی که تخت پادشاهی را رها نمی‌کند! /عکس

بر روی این سنگ پیامی حک شده است که جان فردون، وقایع نگار اسکاتلندی قرن چهاردهمی، ادعا کرد که قبل از اینکه توسط انگلیسی ها تصرف شود، این کلمات روی آن نوشته شده بود:« تا زمانی که سرنوشت عادلانه باشد، جایی که این سنگ نهفته است، اسکاتلندی ها سلطنت خواهند کرد»

طی قرن‌های متوالی سفر ها و اتفاقاتی برای سنگ پیش آمد اما اکنون سنگ اسکون دوباره با افتخار در گهواره بهترین قلعه اسکاتلند نشسته است.

منبع: nationalgeographic

۲۲۷۳۲۱

نوشتهٔ پیشین
ارسال‌ پیام‌هایی عجیب از سفینه رها شده در زهره/ عکس
نوشتهٔ بعدی
عکس | این مار عجیب پرنده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار