خاطره جنجالی رضا رشیدپور از اعلام خبر شکست پروژه پرتاب ماهواره توسط آذری جهرمی / «شما و وزیر جوان غلط کردید آقای مهندس رشیدپور!»

فناوری

رضا رشیدپور در کانال تلگرامی دید در شب خود خاطره صبحی را روایت کرده که محمدجواد آذری جهرمی وزیر وقت ارتباطات در دولت روحانی روی خط برنامه اش خبر شکست پرتاب ماهواره ایرانی را اعلام کرد.

«شب به آقای وزیر زنگ زدم. گفت که قرار است حدود اذان صبح ماهواره هوا کنند. گفتم‌ بلافاصله از «حالا خورشید» روی موبایلتان زنگ می‌زنم و خبر را رسما اعلام کنید. قبول کردند. »

آن پرتاب ماهواره مهمترین پروژه فضایی در دوره آذری جهرمی بود که البته با موفقیت همراه نشد. رشیدپور نوشته که انگار برای آوردن آذری جهرمی روی خط هماهنگ هم نکرده بوده است:«برنامه ساعت شش شروع می‌شد. یک ربع که گذشت به اتاق فرمان گفتم که تلفن همراه وزیر را بگیرند. نگرفتند. میان برنامه‌ای پخش کردم و دویدم به واحد سیار. دلیل را پرسیدم. ناظر محترم پخش گفت که چون نام وزیر آفیش زنده نشده، اجازه نمی‌دهد. فرصت چند ثانیه‌ای برای تصمیم داشتم. چون مدیران اغلب خواب بودند و نمی‌شد وارد مجادله‌ی خواب‌آلوده شد. با صدای رسا گفتم « مسئولیتش با من» عموما به دلیل کسوت یا اعتماد یا هر چیز دیگری روی من را زمین نمی‌انداختند. تلفن را گرفتند. به سختی آنتن می‌داد. انگار که خود وزیر هم به همراه ماهواره از مدار خارج شده باشد. منقطع می‌شنیدم. « رضا جان … عملیا… شکس … خور … » غمگین شدم و قطع کردم. »

شکست پروژه موشکی که قبل از این وعده خبر خوش آن را آذری جهرمی بدون اشاره به جزئیاتش نوشته بود و حسابی در شبکه های اجتماعی سوژه شده بود. رشیدپور روایت می کند:«این بار بعد از چند دقیق آنتن‌جویی خود وزیر زنگ زد. « آره … جونم برات بگه که همه چی خوب بودا، ولی خب شکست خوردیم» و این‌ها را محکم و با اعتماد به نفس می‌گفت. خوشم آمد. گفتم خب مهندس بیا و خبر شکست رو اعلام کن! گفت «ها؟» گفتم«ها». ایشان از روی شیرازی بودن و من از روی تبریزی بود «ها» گفتیم. هر دو نفرمان هم کتاب قطور معماها و تنشها و چالشهای پشت این دو «ها» را می‌دانستیم.

خاطره جنجالی رضا رشیدپور از اعلام خبر شکست پروژه پرتاب ماهواره توسط آذری جهرمی / «شما و وزیر جوان غلط کردید آقای مهندس رشیدپور!»

آذری جهرمی با انرژی و لبخند روی خط آمد و خبر شکست پروژه را اعلام کرد. تازه با کلی اکانتهای توئیتری هم شوخی کرد. از جمله اکانت شاهین ترامپ که به جواد جوان گفته بود که حامله است(!). چون آقای وزیر از چند روز قبل خواسته بود که خبر مهمش را حدس بزنند. »

اما انگار اعلام پرتاب ناموفق این ماهواره برای رشیدپور و وزیر جوان کم دردسر نداشته است! رشیدپور می نویسد:«خلاصه که خبر اعلام شد و مثل خود ماهواره ترکید. زنگ تلفنهای من هم شروع شد. چه کسی به شما اجازه داده آقای رشیدپور؟ چرا این غلط را کردید آقای رشیدپور؟ اصلا شما غلط کردید جناب آقای مهندس رشیدپور. یک نفر هم خیلی عصبانی بود و فحش بد داد. هم به من و هم به وزیر.

ظاهرا مخالفت شورای امنیت کشور با پخش این خبر دلیل تلفن ها و غلط کردنهای رشیدپور بود!

برعکس، من اعتقاد داشتم و دارم که مردم زمانی ما را باور می‌کنند که آنها را محرم بدانیم و شکست‌ها و موفقیت‌هایمان را صادقانه روایت کنیم. »

۴۱۴۱

نوشتهٔ پیشین
ارثیه جالب نئاندرتال‌ها برای انسان‌های امروزی/ عکس
نوشتهٔ بعدی
ایلان ماسک: واتساپ قابل اعتماد نیست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار