تولید بیش از ۴ میلیون تن سیب درختی در کشور

اخبار, اقتصاد

تولید بیش از ۴ میلیون تن سیب درختی در کشور

معاون وزیر جهاد گفت: یکی از مهم‌ترین محصولات باغبانی سیب است و ما سالانه بیش از چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تن سیب در کشور تولید می کنیم.

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمدمهدی برومندی معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه رونمایی از ۹۱ ژنوتیپ امیدبخش سیب، در گفتگویی اظهار کرد: مهم‌ترین رسالت وزارت جهاد کشاورزی تأمین امنیت غذایی کشور است.

وی با اشاره به وضعیت بسیار خوب کشور در تولید محصولات باغبانی، افزود: یکی از مهم‌ترین محصولات باغبانی سیب است و ما سالانه بیش از چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تن سیب در کشور تولید می‌کنیم.

برومندی یادآور شد: محصول سیب در سبد صادراتی کشور قرار دارد و ما سالانه حدود یک‌ میلیون تن از این محصول را صادر می‌کنیم و درآمد ارزی بسیار خوبی نیز از این محل برای کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه پایداری و افزایش تولید در واحد سطح و ارتقای کیفیت تولید از مهم‌ترین برنامه‌های معاونت باغبانی و موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور است، یادآور شد: در اقدام شایسته در بخش تحقیقات موسسه علوم باغبانی از ۹۱ ژنوتیپ امیدبخش سیب رونمایی شده و همچنان در نقاط مختلف کشور برای مشخص شدن میزان سازگاری در این زمینه آزمایش و تحقیق انجام می‌شود.

معاون وزیر در امور باغبانی با بیان این که در این زمینه می‌توانیم دو مسئله بسیار مهم در حوزه تولید سیب را حل کنیم، گفت: با توجه به این که ۹۵ درصد تولید ما تولید پاییزه بوده و تقریباً همزمان‌رسی سیب داریم؛ به‌ طور مثال در استان آذربایجان غربی با برداشت یک‌میلیون سیب با مشکلاتی مانند سردخانه، حمل‌ونقل، بازار و مجموعه مشکلاتی در این زمینه مواجه می‌شویم.

وی ادامه داد: با این اقدام، به ارقام زودرس دست می‌یابیم و در ازای برداشت ۳.۵ میلیون تن سیب در پاییز تولید را در طول تابستان تقسیم می‌کنیم؛ یک باغدار در این زمینه می‌تواند مدیریت کند که در زمان‌های مختلف محصول سیب را تولیدی داشته باشد.

معاون وزیر تصریح کرد: کشور ما جزو مناطق خشک و نیمه‌خشک دنیا است و آب به‌عنوان مهم‌ترین محدودیت و مهم‌ترین نهاده در تولید به شمار می‌رود که با این اقدام با توجه به دستیابی به ارقام زودرس آب کمتری مصرف می‌شود.

به گفته وی، از نیمه دوم خرداد تا اوایل تیر ماه برداشت سیب انجام می‌شود و تا شهریور ماه نیازی به مصرف آب به میزان تولید سیب پاییزه نیست.

برومندی خاطرنشان کرد: معیشت باغدار در تولید ارقام زودرس و فوق زودرس به‌نحوی‌ خواهد بود که در اواخر و اوایل تیرماه سیب‌درختی را برداشت می‌کند و قیمت هر کیلو از ان محصول عدد بالاتری است و به اقتصاد بهره‌بردار نیز کمک می‌کند.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد‎؛ با ریل‌گذاری و اقدامات خوبی که در وزارت جهاد کشاورزی توسط مقام عالی وزارت در بخش تحقیقات، اجرا و تولید در برنامه تنظیمی به مجلس ارایه شده و به عنوان سند بالادستی به شمار می‌رود، بتوانیم در چند سال آینده توفیقات بسیار خوبی را در حوزه باغبانی به‌ویژه در تولید سیب داشته باشیم.

انتهای پیام/

منبع: ایلنا

نوشتهٔ پیشین
تشریح دلایل صف‌های طولانی فروش دلار
نوشتهٔ بعدی
اتحادیه اروپا طرح جایگزین گاز روسیه را اعلام کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید