تاکید کمیسیون مشترک مجمع بر تامین امنیت غذایی و خود اتکایی در تولید کالاهای اساسی کشاورزی

سیاسی

اعضای کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام موارد دیگری از سیاست‌های کلی پیشنهادی برنامه هفتم توسعه را در زمینه تامین امنیت غذایی و خود اتکایی در تولید داخلی محصولات و کالاهای اساسی کشاورزی و بهره وری آب در کشور بررسی کردند.

به گزارش ایسنا، در جلسه کمیسیون مشترک که به ریاست محمدباقر ذوالقدر و با حضور برخی اعضای مجمع و نمایندگانی از مجلس، قوه قضاییه و سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی، ستاد مشترک نیروهای مسلح، مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی مجمع برگزار شد، اعضای کمیسیون مشترک، بندهایی از پیشنهادهای خود را درباره سیاست‌های کلی برنامه هفتم مجدداً بررسی کردند.

اعضای کمیسیون در این جلسه پس از طرح دیدگاه‌های خود درباره تامین امنیت غذایی و خود اتکایی محصولات کشاورزی در کشور مقرر کردند که « تامین امنیت غذایی و خود اتکایی در تولید داخلی محصولات و کالاهای اساسی کشاورزی همراه با حفظ و ارتقا ذخایر ژنتیکی و منابع آبی و نیل به الگوی مصرف مطلوب» و «افزایش سطح سلامت و ایمنی و بهبود کیفیت مواد غذایی» و « بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و توسعه و ترویج کشاورزی دانش بنیان» و «تکمیل زنجیره‌های ارزش محصولات کشاورزی» و الگوی کشت با رعایت سیاست‌های کلی آمایش سرزمین اصلاح شود.» در برنامه هفتم توسعه کشور، هدفگذاری شود.

همچنین در ادامه اعضای کمیسیون مشترک مقرر کردند که «نظام مدیریت یکپارچه و حکمرانی منابع آب کشور بر اساس حوضه‌های آبریز استقرار یابد.» و «بهره‌وری آب در کشور به طور متوسط سالیانه پنج درصد افزایش پیدا کند».

مصوبه دیگر کمیسیون راجع به «کنترل و مدیریت آب های سطحی و افزایش منابع زیرزمینی آب از طریق آب‌خیزداری و آب‌خوان‌داری حداقل ۱۰میلیون هکتار از اراضی طی سالهای آینده» بود.

اعضا در ادامه با تاکید بر «شیرین سازی آب‌های شور »، بر «بازیابی و بازچرخانی آب های صنعتی و فاضلاب» تاکید کردند و در نهایت «تقویت دیپلماسی آب با کشورهای همجوار برای تامین و صیانت از حقوق آبی کشور» را خواستار شدند.

در این جلسه، علی لاریجانی، داود دانش جعفری، پرویز داودی، سید مرتضی نبوی، حسین مظفر، مجید انصاری، سید مصطفی میرسلیم، سعید جلیلی و غلامرضا آقازاده از اعضای مجمع و نمایندگان دستگاه های مرتبط با مباحث دیدگاه‌های خود را درباره ارتقاء امنیت غذایی و بهره‌وری در مصرف آب در برنامه هفتم توسعه بیان کردند و ادامه بحث و بررسی درباره سایر بندهای سیاست‌های کلی برنامه هفتم به جلسه بعد کمیسیون مشترک موکول شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

نوشتهٔ پیشین
یک مقام لبنانی: مخالفت با تامین سوخت از ایران “خیانت” است
نوشتهٔ بعدی
تخریب منازل دو اسیر فلسطینی در کرانه غربی به دست نظامیان صهیونیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار