تانک جنجالی رژه روز پیروزی روسیه/ قهرمان کهنسال و شکوهمند/ عکس

فناوری

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در هیاهوی جنگ اوکراین، رژه پیروزی بر ارتش نازی آلمان در جنگ جهانی دوم در میدان سرخ مسکو برگزار شد. از حاشیه‌های این رژه که جنجال بسیاری به پا کرد حضور فقط یک تانک تی ۳۴ در این مراسم باشکوه بود.

به نظر می‌رسد که روسیه تصمیم گرفته است که بیش از نمایش قدرت روی ویژگی نمادین این رژه تاکید کند و از این رو فقط تانک تی ۳۴ را به میدان فرستاده است. البته برخی هم گرفتاری روسیه در نبرد اوکراین را از دلایل کوچک شدن حجم نمایش تسلیحات در این رژه می‌دانند.

تی ۳۴ قهرمان شوروی در جنگ جهانی دوم

از تولد تانک تی ۳۴ در سال ۱۹۴۰ تا کنون ۸۳ سال گذشته است، نزدیک به یک قرن. تانکی که در دوران جنگ جهانی دوم پا به عرصه وجود گذاشت و نقش پررنگی در نبر علیه ارتش قدرتمند آلمان نازی بازی کرد.

تانک تی ۳۴ با توپ ۷۶.۲ میلی‌متری معرفی شد و از این لحاظ از حریفان خود در طبقه‌بندی تانک‌های متوسط قدرتمندتر بود. زره جلویی تانک با شیب ۶۰ درجه طراحی شده بود که حفاظی مناسب برای سلاح‌های موجود ضدتانک آن دوران به شمار می‌رفت.

تانک جنجالی رژه روز پیروزی روسیه/ قهرمان کهنسال و شکوهمند/ عکس

از مهم‌ترین نبردهایی که تانک تی ۳۴ در آن نقشی بی‌بدیل ایفا کرد می‌توان به نبرد بارباروسا اشاره کرد. گفته‌ می‌شود که ژنرال‌های آلمانی در این نبرد تحت تاثیر کارایی تانک تی ۳۴ قرار گرفتند.

تی ۳۴ تقریبا تا پایان جنگ جهانی دوم ماشین جنگی اصلی زرهی ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی باقی ماند و تا سال ۱۹۴۴ که بروزرسانی دریافت کرد با همان ترکیب آغازین به نبرد ادامه داد.

با تولید رقم باورنکردنی بیش از ۸۰ هزار عراده، تی ۳۴ یکی از پرشمارترین تانک‌های جهان شد و نباید از نظر دور داشت که ده‌ها هزار عراده از این تانک نیز در میدان نبرد به ویژه در جنگ‌جهانی دوم طعم نابودی را چشیدند.

طراحی تی ۳۴ اثر بزرگی بر شیوه طراحی زرهی شرقی گذاشت و مبنای ساخت تانک‌هایی چون تی ۴۴ ، تی ۵۴ و تی ۵۵ قرار گرفت.

شگفت اینکه تا سال ۲۰۱۰ یعنی ۷۰ سال پس از تولید نخستین نمونه هنوز تعدادی از این تانک در خدمت باقی مانده بودند!

5858

نوشتهٔ پیشین
طلا آماده رکوردزنی می‌شود
نوشتهٔ بعدی
تصمیم جدید بانک مرکزی برای فروش ارز/ فرزین: صف خرید ارز جمع شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار