به یاد اسطوره فقید آلمان‌ها؛ «زیلر» ورزشکاری که نماد تعصب و نیکوکاری است

ورزش

به گزارش ایرنا، در پایان هفته گذشته اتفاقی ناگوار رخ داد. اووه زیلر بعد از تحمل یکدوره بیماری درگذشت. این اتفاق نه فقط آلمان که فوتبال جهان را تحت تاثیر قرارداد. زیرا اسطوره‌ایی آسمانی شد که در ۴ دوره جام جهانی حضور یافت و  افتخار آفرید.

زیلر که به هنگام مرگ ۸۵ سال داشت، در هامبورگ، شهر زادگاهش در شمال آلمان درگذشت. البته که از نظر  فنی و اخلاقی، خصوصیات پرشمار و برجسته‌ای داشت. در روزگاری که اصطلاح «مهاجم هدف» رایج نبود و مهاجم نوک حمله، سانترفوروارد شناخته می‌شد، با قدی نه‌چندان بلند، بهترین گل‌ها را با سر و پا زد.

به یاد اسطوره فقید آلمان‌ها؛ «زیلر» ورزشکاری که نماد تعصب و نیکوکاری است

*وفاداری به تیم باشگاهی

یکی از خصوصیات درجه یک او، «وفاداری‌اش به پیراهن باشگاهی» بود. در تمام سال‌های که «اووه» فوتبال بازی کرد، به باشگاه هامبورگ، تعصب داشت و وفادار شد. او حتی در دوران اوج ورزشی، پیشنهاد قابلی توجهی از تیم اینتر ایتالیا گرفت اما آن را به خاطر «عشق همیشگی‌اش» رد کرد.

در واقع در ۹ سالگی به این باشگاه وارد شد و در رده‌های مختلف سنی فعالیت کرد. در لیگ آلمان نیز در ۱۶ سالگی برای نخستین مرتبه برای هامبورگ بازی کرد. البته در آن زمان هنوز مسابقات لیگ فوتبال ژرمن‌ها در شکل و قالب امروزی (بوندس لیگا) انجام نمی‌شد.

ستاره یک مترو ۶۹ سانتی متری در ۴۷۶ بازی برای «بندرنشینان شمالی» ۴۰۴ گل زد.

او در تیم ملی آلمان نیز خیلی زود کارش را آغازکرد. هنوز ۱۷ سال نداشت که مقابل دانمارک به میدان رفت و بازی کرد. زیلر از سال ۱۹۵۴ تا ۱۹۷۰ در ۷۲ بازی برای «مانشافت» ۴۳ گل زد. در همه آن سال‌ها، به عنوان یکی از بهترین فورواردهای جهان شناخته می‌شد. مهاجمی که افتخارات مهمی نیز کسب کرد. او سه بار به عنوان فوتبالیست سال آلمان انتخاب شد. در سال ۱۹۷۰ نیز  نشان صلیب فدرال آلمان را دریافت کرد.

با این که همراه با تیم ملی، جامی به دست نیاورد اما در سال ۱۹۷۲ به دومین اسطوره فوتبال کشورش تبدیل شد که پس از «فریتس والتر»، عنوان «کاپیتان افتخاری تیم ملی آلمان» را کسب کرد.

به یاد اسطوره فقید آلمان‌ها؛ «زیلر» ورزشکاری که نماد تعصب و نیکوکاری است

*اسطوره ای جوانمرد

زیلر در زمین، بازیکنی همیشه جوانمرد بود و رعایت اخلاق ورزشی را می کرد. در خارج از مستطیل سبز نیز شخصیتی متواضع، صریح، شاد و دلنشینی داشت که مردم را به وجد می‌آورد.

گلزن سال‌های دور به این خاطر یکی از اسطوره‌های تاریخ فوتبال ژرمن ها محسوب می شود و سخت محبوب مردم بوده است. از این رو نه فقط هامبورگی‌ها، بلکه در همه این کشور، مردم او را با عنوان «اووه ما» نام می‌برند.

به یاد اسطوره فقید آلمان‌ها؛ «زیلر» ورزشکاری که نماد تعصب و نیکوکاری است

*زیلر، رونالدو و مسی زمانه

در سال های اخیر کریستیانو رونالدو و لیونل مسی، دو فوق ستاره فوتبال جهان، پیوسته به خاطر درخشش و افتخاراتی که کسب کردند، تصاویر شان روی جلد نشریات ورزشی و حتی غیر ورزشی نقش بسته است.

این دو چهره همواره «تیتر یک» رسانه محسوب شده‌اند. اما چند دهه قبل که زیلر بازی می‌کرد، تصاویرش همواره روی جلد روزنامه‌ها و مجلات بود. با این همه توجه و قرارداشتن زیر ذره بین رسانه‌ها، هیچگاه از نظر اخلاقی، پا را فراتر از حد یک ستاره درجه یک و با شخصیت نگذاشت.

به همین دلیل است که در روزهای اخیر در فضای مجازی، هواداران به نیکی از او یادکرده‌اند و مطبوعات آلمان نظیر کیکر، بیلد و … صفحات بی‌شماری را به این شخصیت فقید اختصاص دادند.

به یاد اسطوره فقید آلمان‌ها؛ «زیلر» ورزشکاری که نماد تعصب و نیکوکاری است

*همه در عزای مرگ «اووه ما»

بعد از انتشار خبر مرگ اسطوره، پرچم‌های مقابل ورزشگاه «فولکس پارک» هامبورگ به حالت نیمه افراشته درآمد. باشگاه هامبورگ نیز به نشانه عزا، نوارهای مشکی در صفحات مجازی خود منتشرکرد.

بسیاری از ورزشکاران، همراهان و مقام های کشوری و قاره‌ای نیز اینگونه به تجلیل از «کاپیتان افتخاری تیم ملی آلمان» پرداختند:

– اولاف شولتس(صدراعظم آلمان) :

آلمان به خاطر فوت «اووه ما» سوگوار است. او الگو برای همه بود. همینطور یک اسطوره فوتبال و البته شهروند نمونه در هامبورگ. در جشن تولد ۸۰ سالگی، اجازه پیداکردم قبل از شام سخنرانی کنم. همه ما دوست داریم مثل «اووه ما» با اعتمادبنفس و متواضع باشیم. جایش واقعا نزد ما خالی است.

– فرانک والتر اشتاین مایر (رئیس جمهور آلمان) :

با اووه زیلر، در اصل اسطوره ای از فوتبال آلمان و شخصیتی منحصر به فرد را از دست می‌دهیم. در عین حال چهره‌ای زحمتکش و صادق در زمین فوتبال و گلزنی درخشان. همه ما برای کاپیتان افتخاری‌مان سوگوار هستیم. شکر می‌کنم چند مرتبه او را ملاقات کردم. خاطرات خوبی از آن ملاقات‌ها و گفت‌وگوهای لذت بخش دارم. گپ و گفت‌های که فراتر از بحث فوتبال و هامبورگ بودند.

– هانس یواخیم واتسکه (رئیس هیات مدیره اتحادیه فوتبال آلمان) :

اووه زیلر فوتبالیستی فوق العاده بود اما مقدم بر هر چیزی انسانی منحصربفرد بود. بدون هیچ شک و تردیدی، یکی از بهترین مهاجمانی بوده که در آلمان ظهور کرده است. او شخصیتی بود که پیوند عمیقی با هامبورگ، زادگاهش داشت. در کنارش، بسیار با توضع و فروتن بود که همین‌ها، او را به یک الگو برای میلیون‌ها نفر تبدیل کرد.

-برند نوین دورف(رئیس فدراسیون فوتبال آلمان) :

با اووه زیلر در اصل یکی از بهترین فوتبالیست‌های که تاکنون آلمان داشته، را از دست می‌دهیم. بعد از فریتس والتر، او دومین کاپیتان افتخاری تیم ملی ما بود. سمبلی برای نسل ها و الگویی واقعی برای همه. بسیاری از گل‌هایش، در ذهن‌ها باقی خواهد ماند. به خصوص آن گلی که با «پس سر» در مرحله یک چهارم نهایی جام‌جهانی ۱۹۷۰ به انگلیس زد. اما اووه تاثیر بسیار فراتر از مستطیل سبز داشت. همواره بسیار فروتن بود و ارتباطش با با هامبورگ، زادگاهش مثال زدنی که همواره او را چهره ای متمایز می کرد. با بنیادش به حمایت از افراد نیازمند که دچار مشکل بودند، پرداخت. همچنین با شور و اشتیاق به بنیاد «زپ هربرگر» فدراسیون متعهد بود. درگذشت او به شدت همه ما را ناراحت کرد. او دلتنگ تیم ملی و کل فوتبال آلمان خواهد شد. ما نیز بسیار دلتنگ «اووه ما» خواهیم شد.

به یاد اسطوره فقید آلمان‌ها؛ «زیلر» ورزشکاری که نماد تعصب و نیکوکاری است

*فرانتس بکن باور (قیصر فوتبال آلمان و کاپیتان افتخاری تیم ملی) :

اووه قدیمی ترین و البته بهترین دوست من بود. وقتی خیلی جوان بودم، در تیم ملی همیشه از من حمایت می‌کرد. همانگونه که در کل زندگی‌اش به همه کمک کرد. او شخصیت بسیار ممتازی بود تا جایی که می‌توانم بگویم دیگر هیچ نمونه‌ای به خوبی او نخواهیم دید.

*هانس دیتر فلیک (سرمربی تیم ملی آلمان) :

اووه زیلر الگوی برای هم نسل های تیم ملی بود. با تواضع، فروتنی و خاکی بودنش، در خارج از میدان، مردم را تحت تاثیر قرار می‌داد و محبوب همه می‌کرد. نامش معنای حس وفاداری به باشگاه و منش والا است. در ۴ جام جهانی در مستطیل سبز بود. ضمن آنکه کاپیتان افتخاری ما بود که تیم ملی را مثل جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی همراهی کرد. همیشه از همراهی او نیز لذت می‌بردیم. چرا که الهام بخش همه ما بود. هم تیم ملی و هم فدراسیون دلتنگ او خواهند شد.

*یوناس بولت(رئیس هیات مدیره باشگاه هامبورگ) :

اووه زیلر مخفف همه چیزهای خوب مثل خاکی و با شخصیت بودن، شور و شعف، تعصب و دسترس بودن است. او  نماد هامبورگ نیز است. هیچوقت او را فراموش نخواهیم کرد.

به یاد اسطوره فقید آلمان‌ها؛ «زیلر» ورزشکاری که نماد تعصب و نیکوکاری است

*جیانی اینفانتینو (رئیس فیفا) :

همه ما از خبر درگذشت اووه زیلر عمیقا متأسفیم. او یکی از بزرگترین اسطوره‌های فوتبال آلمان است. دستاوردها و سوابق او فراموش نخواهد شد. نه تنها مهاجمی بزرگ بود، بلکه همچنین الگویی از حیا و بی آلایش بودن است.

*هربرت هاینر(مدیر باشگاه بایرن مونیخ) :

“مرگ اووه زیلر ضربه‌ای به‌روح فوتبال آلمان است. اووه برای ما قهرمانی مردمی بود. در آلمان هواداری نیست که او را دوست نداشته باشد.

به یاد اسطوره فقید آلمان‌ها؛ «زیلر» ورزشکاری که نماد تعصب و نیکوکاری است

*اولیور کان (رئیس هیات مدیره باشگاه بایرن مونیخ) :

هرکسی که به فوتبال آلمان و بهترین‌های آن فکر می‌کند به طور طبیعی به اووه زیلر را نیز در نظر خواهد گرفت. مرگ او ضایعه دردناکی برای کل خانواده فوتبال جهان است.

منبع: ایرنا

نوشتهٔ پیشین
«سوما» به فوتبال ایران نمی‌آید
نوشتهٔ بعدی
بازنشستگان فرهنگی بخوانند | پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته پرداخت می‌شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار