بن سلمان برای رسیدن به پادشاهی به دنبال حل مشکلات خود با ایران است

سیاسی

یک کارشناس مسائل غرب آسیا، اظهار کرد: به نظر می رسد بعد از برگزاری ششمین دور مذاکرات ایران و عربستان، زمینه برای دیدار وزیران امور خارجه دو کشور در بغداد فراهم شود و در آن مقطع، وزیران امور خارجه ایران و عربستان، در قالب بیانیه ای سیاسی از سرگیری روابط دیپلماتیک دو کشور را اعلام کنند.

حسن هانی زاده، در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه پس از شانزده ماه مذاکره نفس‌گیر و چالشی بین ایران و عربستان در بغداد در حوزه مسائل امنیتی و نظامی، قرار است که مذاکرات بین ایران و عربستان در سطح سیاسی برگزار شود، گفت:  به نظر می‌رسد بعد از انجام مذاکرات سیاسی در ششمین دوره مذاکره بین دو کشور، وزیران امور خارجه ایران و عربستان با یکدیگر در بغداد دیدار کنند.

وی با بیان این که تمایل دو کشور برای انجام مذاکرات در سطح سیاسی، نشان می دهد که دو کشور در بحث رایزنی ها در حوزه مسائل امنیتی و نظامی به نقطه پایداری رسیده‌اند، خاطر نشان کرد: یکی از مسائل مهم در این زمینه تجاوز ائتلاف سعودی به یمن بوده است.

هانی‌زاده به تلاش های ایران جهت ایجاد آتش‌بس در یمن و موافقت سعودی با این موضوع اشاره و اظهار کرد: این تحولات نشان می‌دهد که عربستان به دنبال پایان دادن مشکلات خود با ایران است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه محمد بن سلمان در آستانه رسیدن به سمت پادشاهی عربستان است و تحقق این موضوع نیازمند انجام مقدماتی است، خاطر نشان کرد: در همین چارچوب محمد بن سلمان تلاش دارد مقدمات لازم را برای رسیدن به مقام پادشاهی عربستان فراهم کند و در همین راستا، می خواهد برخی از چالش‌های عمده خود در منطقه از جمله مشکلاتی که با ایران دارد را حل و فصل کند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چه مسائل سیاسی بین ایران و عربستان مطرح است، اظهار کرد: موضوع مقاومت، تلاش اسرائیل برای نفوذ در منطقه، عدم دخالت کشورها در مسائل داخلی یکدیگر، احترام به تمامیت ارضی و همچنین تلاش برای حل مسائل منطقه از طریق مکانیسم های درون منطقه ای احتمالا از جمله مسائل سیاسی مطرح بین دو کشور است.

وی افزود: پیش بینی می شود که در آینده نزدیک دیدار وزیران امور خارجه ایران و عربستان در بغداد برگزار شود و در جریان این دیدار بیانیه ای سیاسی به امضای وزیران امور خارجه دو کشور رسیده و در همین چارچوب دو کشور روابط دیپلماتیک خود را آغاز و سفارتخانه‌های ایران و عربستان بار دیگر در تهران و ریاض بازگشایی شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

نوشتهٔ پیشین
انتقام مرگبار خواهر مقتول از پدر پیر
نوشتهٔ بعدی
متروپل، عبدالباقی و باقی ماجرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید