آمار نجومی ابتلا به کرونا در ایران

اخبار, جامعه

 دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به افزایش موارد سرپایی و بستری کرونا در کشور، گفت: موارد ابتلا و بستری کرونا در ایران نسبت به هفته قبل حدود ۴ برابر افزایش یافته که لزوم تزریق نوبت یادآور واکسن کرونا و تشدید رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، فاصله گذاری فیزیکی و تهویه مناسب، ضروری است.

حمیدرضا جماعتی با اشاره به هفتاد و چهارمین جلسه این کمیته در روز گذشته، اظهار داشت: در این نشست آخرین اطلاعات سویه‌های اُمیکرون به ویژه BA.۴ و BA.۵ در جهان بررسی و مشخص شد که در اکثر کشورهای دنیا در اروپا از جمله فرانسه، انگلیس، آلمان، کشورهای آمریکای شمالی، جنوبی، نیوزیلند، استرالیا، ترکیه، قطر، ژاپن و اکثر کشورهای آسیایی، موارد مثبت و مرگ و میر اُمیکرون، در حال افزایش است.

وی افزود: در مطالعات مشخص شده که پدیده “ابتلای مجدد” به کرونا در زیرسویه‌های جدید اُمیکرون بر خلاف سایر واریانت‌ها که سه ماه بود، به حدود ۴ هفته رسیده است. اگر فردی مبتلا به زیرسویه BA.۱ شده، ممکن است ۴ هفته بعد به همان زیرسویه یا زیرسویه‌های دیگر اُمیکرون از جمله BA.۲ یا BA.۴ یا BA.۵ مبتلا شود. در واریانت‌های قبلی، سیستم ایمنی فرد باعث جلوگیری از عفونت مجدد می‌شد، ولی در مورد زیرسویه‌های اُمیکرون تا حدود زیادی وجود ندارد و عفونت تا ۴ هفته بعد از ابتلا، محتمل است.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا خاطرنشان کرد: زیرسویه BA.۲.۷۵ در هند شناسایی و گزارش شده است و سازمان جهانی بهداشت تاکید دارد که این زیر سویه باید بررسی و رصد شود و در حال حاضر اطلاعاتی نداریم که این زیرسویه موجب شدت بیماری نسبت به زیرسویه‌های دیگر اُمیکرون می‌شود یا خیر، اما بنظر نمی‌رسد باتوجه به یافته ها، چنین مساله‌ای صادق باشد.

وی با بیان اینکه تا کنون بیش از ۱۶ هزار مورد ابتلا به آبله میمونی در دنیا شناسایی شده، یادآور شد: سازمان جهانی بهداشت باتوجه به افزایش موارد ابتلا به این بیماری، هشدار داده است که باید مورد توجه کشورمان قرار گیرد و اقدامات لازم از جمله تهیه واکسن انجام شود تا در صورت شناسایی این بیماری در کشور، آمادگی لازم داشته باشیم. دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تصریح کرد: در جلسه روز گذشته نماینده سازمان غذا و دارو در مورد تاریخ انقضای واکسن‌ها و داروها گزارشی ارائه کرد که این روند در دنیا در مورد واکسن فایزر و آسترازنکا هم انجام می‌شود یعنی بعد از ۶ ماه بر اساس پروتکل ها، استراتژی‌ها و ارزیابی‌های واکسن، تاریخ انقضا پس از تست‌های تخصصی و پایداری می‌تواند تا ۶ ماه یا بیشتر افزایش یابد بنابراین تمدید تاریخ انقضای واکسن ها، مساله جدیدی نیست و در مورد همه واکسن ها، چنین فرآیندی وجود دارد که بعد از ۶ ماه، با ارزیابی‌های تخصصی سازمان‌های غذا و دارو، تاریخ انقضای واکسن‌ها می‌تواند تغییر پیدا کند.

 جماعتی ادامه داد: تا کنون چندین بار تاریخ انقضای واکسن فایزر بر اساس مطالعات و بررسی‌های انجام شده، تغییر یافته که ممکن است ۶ یا ۹ ماه، دوره انقضا، تمدید شود و این مساله جدیدی نیست. در مورد سایر واکسن‌ها نیز این فرآیند چندین بار توسط سازمان‌های غذا و دارو کشورهای مختلف انجام شده است.

وی به انجام مطالعات اولیه و تست‌های حیوانی برای تولید واکسن کرونا بر اساس زیرسویه‌های جدید اشاره و خاطرنشان کرد: ممکن است زیرسویه‌های جدید اُمیکرون، نسبت به واکسن‌های قبلی تاثیر کمتری بپذیرند و به همین دلیل در دنیا و کشور ما، ارزیابی‌ها انجام شده و نیاز به ساخت واکسن بر اساس سویه اُمیکرون، ضروری بنظر می‌رسد و در حال تحقیق و تولید هستند. در ایران چندین شرکت واکسن سازی نیز وارد این پروسه شده اند. 

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: بیشترین تاثیر واکسن‌ها در کاهش بستری و مرگ و میر گزارش شده، اما الان بحث این است که با استفاده از واکسن‌ها از ابتلا به بیماری نیز پیشگیری شود و بیشتر روی تقویت سیستم ایمنی مخاطی و تنفسی تمرکز شده است و برخی از شرکت‌ها به سمت ساخت واکسن‌های استنشاقی یا خوراکی رفته اند تا علاوه بر کاهش شدت بیماری و مرگ و میر، از ابتلا به کرونا نیز جلوگیری کنند که تحول جدیدی در دنیا به حساب می‌آید.

 

منبع: عرشه آنلاین

نوشتهٔ پیشین
­تخفیف ۲۰ درصدی خرید کتاب
نوشتهٔ بعدی
تصاویری تلخ از یک خودروی گرفتار در سیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید